Dětský folklórní soubor Javorníček


Vedoucí muziky Jana Sládková oslavila kulaté narozeniny


V brněnském Konventu Milosrdných Bratří se začíná ozývat ladění hudebních nástrojů, pět muzik zkouší své písně, někteří společně hrají po dlouhé době. Kamera a mikrofon se nastavují, sál se čím dál rychleji naplňuje hosty. A všichni jsou zde pouze z jednoho důvodu. Dne 21.února oslavila vedoucí muziky Jana Sládková své šedesáté narozeniny.

O koncertu na svou počest však neměla do poslední chvíle ani tušení. A tak když přišla do zaplněného sálu, čekalo na ni nejen velké překvapení, ale také mohutný potlesk ve stoje. Jako první zahrála současná Velká muzika písně Išly dievky a Ode mlyna. Po nich vystoupila s písněmi Vandrovali hudci, Daj bože daj a Voda Senior muzika v čele s primášem Michalem Hejčem. Po dlouhé době si společně zahrála i cimbálová muzika Adama Hrubého písně Bolkovina a Otvíraj maměnko. Muzika Tomáše Pálky udělala radost publiku písněmi Farkaši a Daj si . A vůbec nejstarší sestava večera, muzika v čele s primášem Mirko Otáhalem, představila svou interpretaci písní Hateganu d moll, Mal som píšťalenku a Píšťalenka píská. Po narozeninovém přání pak Janě Sládkové zahrály společně všechny muziky její oblíbenou píseň Když sem šel z Mlacovy. A mezi desítkami kytic a přání dostala Jana i společný dárek, a to brož se zlatými houslemi, neboli Řád zlatých houslí jako poděkování za všechna ta skvělá léta tvrdé práce, trpělivosti a vytrvalosti, ale hlavně radosti a výborných výsledků, které potvrzuje nejen každé vystoupení cimbálové muziky, ale také spokojenost všech muzikantů. A my doufáme, že se tyto roky spokojenosti budou dále načítat.

Soubor Javorníček (dříve Vlaječka) byl založen v roce 1958. V té době však ještě neměl svou vlastní cimbálovou muziku a tanečníky doprovázela muzika z Vlajky mládí, dnešního Javorníku. Jenže v roce 1968 měly oba soubory vycestovat do zahraničí současně. A tak Pepa Čáp oslovil Lidovou školu umění Antonínská, kde od roku 1964 působila cimbálová muzika a v níž hrála i Jana Sládková. Slovo dalo slovo, a  Jana Sládková tak působí v muzice Javorníčku od jejího počátku v roce 1968. A za dobu čtyřiceti pěti let spolupracovala se  všemi devíti muzikami Javorníčku.

 

Autor: Jana Frolcová

Datum: 25.2.2013