Dětský folklórní soubor Javorníček


Koledy s Javorníkem.... a Javorníčkem


Pozvánka na Vánoční koncert – Na tej tyjce chmélí roste

Na tej týyjce chmelí roste. Tento verš milostné koledy z 19. století z Horácka uvede letošní vánoční koncert, na kterém vedle folklorního souboru Javorník vystoupí i děti z první kategorie dětského folklorního souboru Javorníček, doprovázené cimbálovou muzikou Javorníčku. A i tento verš poukazuje na netradiční vánoční koncert, který začne v sobotu 15. prosince v 16 a 19 hodin v Dělnickém domě v Židenicích.

Verš pochází z písně Stojí tyčka prostřed v dvoře, ve které se zpívá o chmelu, vaření piva a namlouvání. Právě v duchu milostných koled se ponese celá první půlka programu. Přestaví se zde dívčí, mužský i smíšený sbor, sólisté z Javorníku, obě muziky Javorníku a děti z Javorníčku, které se zde nejprve představí s říkankami vánoční poezie jako například s A když my půjdeme po tej koledačce, budeme namlúvat synečka Aničce.

Koledy o Božím narození jsou odlišným druhem písní a společně s milostnými koledami patří k Vánocům odnepaměti. „Může za to kalendář: když se datum slavnosti narození Syna Božího určilo v západním křesťanství na 25. prosinec, ocitly se Vánoce v období novoročních koled, které byly dobrou věštbou příští úrody a všeho živobytí, ale i nových svatebních párů s nadějemi na potomky,“ vysvětluje jedna z autorek programu Věra Frolcová. V druhé části programu nazvané Ej, každé stvoření na světě slyš se tak seznámíme s dalšími vánočními koledami, více i méně známými. Děti s Javorníčku zde vystoupí například s písněmi Na Vánoce dlúhé noce nebo Děkujeme panu hospodáři a doprovodí je jejich vlastní cimbálová muzika v čele s primášem Matějem Otáhalem.

Na večeru vánočních koled Na tej tyjce chmélí roste tak zazní vedle tradičního repertoáru Javorníku také netradiční písně z rukopisů moravských sběratelů. Javorníček pak představí koledy z Valašska. Na koncertě vystoupí všechny generace. A právě mezigenerační předávání je společné jak pro tradici českého vánočního zpěvu a koledování, tak také pro tradici souboru Javorníček a Javorník.

 

 

Termín: sobota 15. prosince 2012-12-11 
Čas: 16:00, 19:00
Místo: Dělnický dům, Jamborova 65, Brno – Židenice
Prodej vstupenek: na místě