Dětský folklórní soubor Javorníček


Jak se rodí muzika


zpět do sekce Muzika

 

JAK SE RODÍ MUZIKA

Soubor byl založen v roce 1958, vlastní cimbálovou muziku má od roku 1968. V prvních letech soubor (v té době s názvem Vlaječka) doprovázeli muzikanti z Vlajky mládí (dnes Javorník). V roce 1968 nastala situace, kdy měly oba soubory vycestovat na zájezd současně. Tehdy učinil zásadní krok pro hudební budoucnost souboru Pepa Čáp. V červnu 1968 oslovil Lidovou školu umění Antonínská, kde pracovala cimbálová muzika založená v září 1964. Členkou této školní cimbálky jsem byla já, Karel Mifek a další. Od té doby se datuje spolupráce souboru s LŠU, později přejmenované na ZUŠ (základní uměleckou školu). Tato spolupráce se v průběhu let ukázala být oboustranně prospěšnou, především však pro Javorníček.

Přínosem pro soubor je zejména fakt, že nemusí hledat muzikanty jednotlivě pomocí inzerátů atp., ale dostává již připravenou celou dětskou muziku, která zvládla základy kolektivního hraní.

Vedoucí muziky, v jedné osobě také vyučující ZUŠ, má možnost důkladně poznat jednotlivé děti, jejich rodiče a postupně je získávat pro budoucí spolupráci s Javorníčkem. Když muzikanti absolvují studium ZUŠ, mají možnost uplatnění i nadále, a to v Javorníčku a poté v Javorníku. To je i případ dnešní muziky Javorníku, která prošla právě takovým vývojem.

Život ale samozřejmě přináší změny, a tak se i obsazení muziky vyvíjí a proměňuje, i když základ je vždy vybudován na ZUŠ. Muzika se nebrání dalším zájemcům, je otevřená a tento přístup se už mnohokrát osvědčil. Javorníček tak získal řadu výborných muzikantů.

V současné době působí v Javorníčku 10. a 11. generace muzikantů. Do budoucna předpokládám, že se v pravou chvíli najde můj pokračovatel.

Březen 2023

Jana Sládková