Dětský folklórní soubor Javorníček
je jeden z největších dětských folklórních souborů v České republice s více než 40 letou tradicí, který vystupoval a representoval tak naši zemi na stovkách koncertů a vystoupení po celém světě.
Soubor se věnuje především folklóru z Valašska, ale také z Brněnska a Horácka.
Soubor vznikl v roce 1958, kdy se při dospělém souboru „Vlajka Mládí" vytvořila dětská sekce pod názvem „Vlaječka" přejmenovaná v roce 1969 na Javorníček. Zakladateli souboru a dosavadními vedoucími jsou Josef a Marie Čápovi. Dnes soubor sdružuje více než dvě stovky dětí ve věku od 6 do 18 let rozdělených do pěti kategorií, čímž se řadí mezi největší dětské folklórní soubory v České republice.
Folklórní soubory se seznamují s písněmi, tanci a zvyky různých regionů své země a uvádějí je na jeviště. Na doporučení Akademie věd se Javorníček věnuje především folklóru z Valašska (Študlov, Nedašov, Lužná), ale také z Brněnska (Ostopovice, Troubsko, Tuřany, Líšeň) a Horácka.
Program souboru tvoří hudební, pěvecká a taneční čísla. Hudební program zajišťuje vlastní cimbálová muzika. Od roku 1968 spolupracuje soubor s lidovou školou umění a dnes již šestou a sedmou generací muzikantů vede Jana Sládková.
Program lze upravit do časových rozměrů od 3 do 90 minut. Tanečníci předvedou rychlá i pomalá, choreograficky zajímavá taneční pásma, zapojí do tance i publikum a mohou, jak ukázala zkušenost absolvovat vystoupení i několikrát denně, včetně pozdních večerních hodin. I náročný program může zajistit třicetičlenná skupina.
Soubor jako celek za svoji dlouholetou činnost projezdil mnoho evropských zemí. Byl aktivním účastníkem folklórních festivalů ve Francii, Portugalsku, Rusku, Německu, Rakousku, Maďarsku a Polsku, kde získal mnohá čestná uznání. Zástupci souboru reprezentovali Českou republiku také na Kubě, v Dánsku a Sýrii. I na domácích soutěžích a přehlídkách je pravidelným účastníkem a častým vítězem. Jako příklad uvádíme slavnosti ve Strážnici či poslední ročník přehlídky dětských souborů v roce 1998 organizované Folklórním sdružením ČR, kde získal dvě první místa v obou věkových kategoriích a byl účastníkem národní přehlídky.
Souborová činnost zasahuje také do médií. Děti účinkovaly ve filmu „Všichni mají talent", který byl oceněn Stříbrnou píšťalkou na filmovém festivalu ve Zlíně v roce 1985. Celý soubor pak představily dva krátkometrážní filmy: ČT Brno - „Javorníček na táboře" (režie E. Sokolovský) a ČT Praha - „V dobrém jsme se sešli" (režie Z. Flídr). Soubor vytvořil několik hudebních televizních a rozhlasových pořadů a děti jsou zvány k participaci na dalších projektech.
Od roku 1976 organizuje soubor pro své členy třítýdenní letní tábor v jižních Čechách. Tábor má také někdy charakter soustředění, je časem pro přípravu a korekci nových programů. Setkají se zde malé i velké děti, jimž se věnují instruktoři a vedoucí, kteří s nimi pracují i v průběhu roku.
Nejen v létě, ale i po celý rok žije soubor. Spolupracuje s dospělým souborem Javorník, kam přecházejí odrostlejší tanečníci z Javorníčku. Kromě pravidelných nácviků v Centru volného času v Lužánkách pořádá Javorníček veselé zábavy, společné sportovní akce, školení pro instruktory a vedoucí, víkendová taneční soustředění. Objevuje se také na plesech, školách, výstavách, v sociálních ústavech vždy nachystán dávat radost těm, kteří o to stojí. Soubor dál vychovává z těch nejstarších dobrovolné pracovníky a přijímá nové děti bez konkurzů a zkoušek.